Asute arhiveeritud lehel. Mine värske Arvamusfestivali lehele.

Õpitoad

Registreerimine õpitubadesse on suletud! Vabade kohtade olemasolul on võimalik õpitubadesse registreeruda kohapeal.

Arvamusfestivali oluline osa teemalavade ja vaba mikrofoni ning vabalava kõrval on õpitoad. Eesti Väitlusselts, Väitluskoolitus ning perekeskus Sina ja Mina avavad festivalil õpitoad tõhusaks arvamusvahetuseks ja suhtlemiseks vajalike oskuste teemal. Vabaühenduste liidu EMSL juhitud arutelu-töötoas saab selgema sisu salapärane USAID vabaühenduste elujõulisuse indeks.

Argumentatsioon
Iga päev on meil kõigil vaja teha otsuseid, kujundada ja väljendada seisukohti, esitada arvamusi ja ettepanekuid, arutleda koosolekutel. Mis mõjutab Sinu arvamusi ja seisukohti – kas telereklaamid, sotsiaalne surve, arvamusliidrid? Kui tahad oma mõtlemises olla iseseisev ja mõjutajatest sõltumatu, ning oma arvamusi koos selgete põhjustega väljendada, tule argumentatsiooni töötuppa. 1,5 tunni jooksul saad läbi teooria ja praktika selgeks, mis on argument, kuidas argumente luua ja kuidas neid edukalt kasutada oma mõtlemises ning veenvas eneseväljenduses.

Väitlemine
Elame paljude tõdede maailmas. Sul on oma, mul oma, Jüril ja Tiinal kummalgi oma maailmavaade ja arvamus asjadest. Mis juhtub, kui hakkame oma erinevatest arvamustest rääkima? a) lähme isiklikuks ja kurjaks b) lähme vaidlema, lõpuks lööme käega
c) tekib mõnus, sisukas arutelu, mille lõpuks oleme kõik targemad. Kui tuled 1,5-tunnisesse väitluse töötuppa, saad oskused, et muuta oma kohtumised Jüride ja Tiinadega sisukateks, argumenteeritud aruteludeks, teiste sõnadega väitlusteks, ning kuidas nendes väitlustes edukalt toime tulla.

Vabakonna elujõud
Eesti vabaühendused on Kesk- ja Ida-Euroopa regiooni riikide ühed elujõulisemad. Siin on pühendumist, häälekaid väljaastumisi, katsetamisjulgust ja eestvedamist. Ometigi ei ole me enamasti rahul ja ootame kodanikualgatuselt suuremat mõju, valitsejatelt seevastu rohkem kodanikega arvestamist. On Eesti vabakonna tugevus illusioon või oleme enda suhtes üleliia nõudlikud? Või hoopistükkis mõlemat?

EMSLi õpitoas jagavad teistega omi mõtteid Madle Lippus, Kristina Mänd ja Rasmus Pedanik.
Õpituba toimub Kogukonnakeskuses.

Kuulamisoskuse abil sildade ehitamine
Oskus mõista inimesi aitab luua kontakti ja hoida suhteid. Kuidas kuulata nii, et vestluspartner tajuks, et teda mõistetakse. Kuidas oskusliku kuulamise abil toetada lähedasi, kui neil on muresid ning tulla toime keerulistes situatsioonides, olgu tegu ärritunud kliendi või vihase ülemusega. Arutleme ja proovime erinevaid suhtlemisviise.

Hinnangu või arvamuse avaldamine
Isikuvabadus tähendab ka õigust oma arvamusele ja selle avaldamisele. Kas kellelegi või millelegi hinnangu andmine on arvamuse avaldamine? Uurime, kuidas mõjutab enda kohta kuuldud hinnang laste ja ka täiskasvanute enesehinnangut, motivatsiooni, vastutustunnet  ja käitumist ning kuidas avaldada oma arvamust ilma hinnangut andmata.

Ühiskondliku kasu võlakirjad
Hea heategevuse üheks võtmeküsimuseks on, kuidas leida üle suurima ühiskondliku mõjuga lahendused ning veenduda nende töötavuses, võtmata üleliigseid (riiklikke) riske. Ühiskondliku kasu võlakirjad (social impact bonds) on üks põnevamaid mudeleid, mille puhul erasektori nutikamad riskialtis investorid aitavad riigil need lahendused üles leida, saades eduka riski eest premeeritud. Õpitoas osalejad uurivad ühiskondliku kasu võlakirjade mudelit ja selle rakendamise võimalusi Eestis. Missuguse valdkonna, kelle heaks ja mis tingimustel oleks mudeli käivitamine võimalikult edukas?

 

 Õpituba  Reede, 16.08  Laupäev, 17.08
 Argumentatsioonioskus  14:00 | 16:00  14:00 | 16:00
 Väitlemisoskus  14:00 | 16:00  14:00 | 16:00
 Vabakonna elujõud  12:00
 Kuulamisoskuse abil sildade ehitamine  12:00
 Hinnangu või arvamuse avaldamine  18:00
 Ühiskondliku kasu võlakirjad  18:00